ANNA JOŽOVÁ (*1996)

Design

press

Shop
DOX by Qubus
KAKUSEI
MOLO7
ORIGOO

Probíhající akce
Expozice v pasáži českého designu

Napište mi!
jozova.anna@post.cz
+420 777 978 818

2016–2017 UJEP, Design keramiky
*2017 UMPRUM, Ateliér skla

INSTAGRAM

© Anna Jožová 2017–2019

Global Champions Prague Playoffs 2018

“Luxusní autorský design, čistá kombinace olovnatého křišťálu a porcelánu.” Touto větou lze obecně shrnout podobu připravovaného projektu. Nespoléhejme se však pouze na tento stručný popis a zavítejme postupně do dějišť hlubšího obsahu. 

Dóza zachycuje symbiotický vztah koně a jezdce při parkuru a má za úkol stát se hmotnou vzpomínkou na zážitky z jezdeckého okruhu. Estetický tvar doplňuje soška houpacího koně, který je skromným symbolem přesnosti – klíčové vlastnosti v této náročné disciplíně.  

Pobavilo mě, že do tohoto projektu nebude vepsána pouze spolupráce jezdce a koně, ale i spolupráce dvou ateliérů - Ateliéru skla a Ateliéru keramiky.

EN
The winning artefact made by Anna Jožová (student of Rony Plesl) is a glass dose with a special icy glass decor. This dose shall be blown in the glass factory Rückl. Its part is a special porcelain cover with a pony designed by the student David Ramdan. The ponies for the serie of doses shall be decorated by students of Glass Atelier led by Mr. Velčovský.

„These projects are really very important for us. The reason is simple – the students should know, that their originality can find a client and needn´t be only finished with the usual exhibition of semestral works,“ noted Rony Plesl. Mr. Velčovský added, that it is for the very first time, when both ateliers cooperate on a project combining glass and porcelain.

Another appraisal of this artefact is its incorporation into the collections of Moravská galerie.

„The dose shows a symbiotic relation between a horse and a horse rider and shall be a special memory about the horce racing. The aesthetic form of the dose is nicely combined with a statuette of rocking horse as a modest symbol of the preciseness so important in this kind of competition. Another interesting thing is, that not only cooperation between the horse and its rider, but also the cooperation of two UMPRUM ateliers shall be a part of this project,“ says Anna Jožová, the author of this project.